Konkursy programistyczne na Politechnice Poznańskiej



Przygotowania do konkurów

Zajęcia teoretyczne na Politechnice:
Począwszy od roku 1997/98 na Politechnice powstał zwyczaj prowadzenia dodatkowych zajęć algorytmiczno-programistycznych przygotowujących głównie do zawodów w proramowaniu zespołowym. Były one przeznaczone głównie dla studentów I roku informatyki, ale po dość krótkim czasie inicjatywa rozszerzyła się na starszych i ambitnych licealistów (głównie z VIII LO, ale nie tylko). Pojawiały się także osoby z innych uczelni.
Osobą, od której się zaczęło był Piotr Zieliński (absolwent PP, obecnie studiujący w Cambridge). On był pomysłodawcą i on jako pierwszy podjął się zadania poprowadzenia zajęć (i prowadził je jeszcze przez najbliższe 3 lata). W roku akademickim 2000/01 po Piotrze pałeczkę przejął Bartosz Nowierski - jego uczeń. Z kolei w roku 2003/04 prowadzenie zajęć przejął uczeń Bartka - Wojciech Jaśkowski. Póki co wszystko wskazuje na udany debiut Wojtka.
Na zajęciach rozwiązywane są między innymi następujące zadania: seria WA, seria WB. A do samodzielnego rozwiązania w domu są następujące zadania: seria A, seria B, seria C, seria D1.
Można sobie także ściągnąć (nieco przestarzałą) wersję w formacie Word (11kB). Jest w niej więcej zadań, ale niestety nie ma specyfikacji wejścia/wyjścia i ograniczeń na dane. Należy dodać, że zadania są przygotowane w większości przez Piotra (część z nich pochodzi z różnych konkursów i olimpiad).
Rozwiązania powyższych zadań (t.j. napisane programy) można wysyłać do sprawdzenia w serwisie internetowym Sprawdzarka, autorstwa Bartka Nowierskiego. Wyniki uczniów z poprzednich lat: 2001/2002, 2000/2001, 1999/2000.

Zajęcia w VIII LO:
W roku 1999/2000 powstało w VIII Liceum Ogólokształcącym w Poznaniu Kółko Informatyczne. Jego celem jest przygotowanie młodzieży licealnej (I i II klasy) do Olimpiady Informatycznej oraz innych konkursów tego typu. Materiał przedstawiany na Kółku jest ukierunkowany na algorytmikę, ale zaczyna się od podstaw programowania w języku Pascal (dla wielu jest to pierwsza styczność z programowaniem). Inicjatorem Kółka był Bartosz Nowierski, którego zainspirowała działalność Piotra Zielińskiego na Politechnice. W roku 2003/04 Kółkiem zajął się Szymon Wąsik - uczestnik pierwszej edycji Kółka prowadzonej przez Bartka.
Kółko Informatyczne od swojego początku cały czas ewoluowało (i ciągle ewoluuje). Trudno teraz uchwycić jaki materiał obecnie tam obowiązuje, ale na początku uczniowie korzystali z następującego zestawu zadań (częściowo ściągniętych z zestawów Piotra, częściowo wymyślonych przez Bartka):
Zadania A (9kB) - zadania ogólne/wstępne (na rekurencję, na sortowanie i rożne inne)
Zadania B (11kB) - zadania na implementację i wykorzystanie struktur danych
Zadania C (5kB) - zadania na algorymtmy zachłanne
Zadania D (16kB) - zadania na programowanie dynamiczne
Zadania E (6kB) - zadania na zastosowanie grafów
Sprawdzian 1 (15kB) - sprawdziany obejmujące materiał zadań A i B
Sprawdzian 2 (5kB) - sprawdzian obejmuący materiał zadań C i D

Zajęcia praktyczne na Politechnice:
Przez krótki czas Bartosz Nowierski prowadził na Politechnice zajęcia laboratoryjne dla osób, które przeszły kurs teoretyczny. Jednak ze względu na problemy ze zdobyciem laboratorium oraz obciążenie czasowe Bartka pomysł podupadł. Być może za jakiś czas do niego powrócimy. W czasie niezbyt licznych zajęć przerobiono między innymi następujące zestawy zadań.

Sparingi i konkursy:
Oczywiście te wszystkie zajęcia teoretyczne nie miałyby sensu bez praktyki i przede wszystkim możliwości sprawdzenia się w boju. Dlatego na Politechnice organizowane są regularnie tzw. sparingi programistyczne i od czasu do czasu jakieś większe konkursy. Ta inicjatywa jest znacznie szerzej opisana w dziale Historia.